NP 2013

15.únor 2013

 

                   30.ročník Nočních přechodů

        Od začátku prosince 2012 jsem dával dohromady NP 2013. Nejdřív jsme se dohodli na datumu a pak, kdo asi pojede? Počáteční číslo bylo 10 přihlášených chlapáků. V samotném finále začal marodit Láďa se zády a zároveň s ním dlouhodobě i Zdenda (s ním měl přijet i jeho „spolupotápěč“).

         Ve čtvrtek 14.2. jsme vyrazili s Ríšou na chatu, pohoda. Světla krájela tmu a v jejich kuželech se míhaly vločky sněhu, takže velké těšeníčko!

         Po cestě od vesnice bylo 10 cm sněhu a Ríša to riskl dojet se sudem až k chatě, já šel pěšky. Na kraji lesa začalo 50 metrů dlouhé ledové koryto, na které jsem si nedovolil vstoupit a tak jsem ho obešel lesem! Ríša dojel v pořádku, ale jelikož stále přituhovalo, tak hned po vyložení soudku a baťohů odjel zpátky k vesnici.

         V chatě začalo být příjemně! Pili jsme Jelínka-slivovici a k tomu petky Kozla a oheň v krbových kamnech vesele praskal! Na verandu jsme donosili dřevo z kůlny, vodu ze studánky a povídali jsme si.

         Ríša šel spát ven do sněhu. Na spacák si navlékl „Žďárák“ a ráno mi vyprávěl, že byl zbytečně moc oblečený – slipy, tričko a mikina! Přes noc bylo jen –3°C.

         V pátek dopoledne jsme něco ukuchtili a po obědě se začali trousit kamarádi! Ríša tedy narazil 30-ku sud 12°Rebela!

         Nejdřív přišel Kája, potom Petr. Marek se omluvil, protože měl v podvečer mimořádnou práci. Na Luďka jsme čekali s napětím, jestli to do 17.h. stihne?! Nakonec přijížděl k vesnici v poslední chvíli! Ještě letěl k chatě s báglem a s kytarou. Potkali jsme se s ním 100m od chaty a to už jsme šlapali na autobus! Luděk měl zraněnou nohu, ale i přes kulhání nás u vsi dohnal!

         Přišli jsme na zastávku a za pár vteřin (v 17:39) přijížděl autobus směr Žďár, takže k němu dobíhali Ríša s Kájou. Zbytek A-týmu Vašek už přijel od Brna a netrpělivě čekal v nádražní restauraci ve Žďáře na jejich příjezd!

         Mně a Luďkovi přijel autobus za tři minuty směr Svratka. V autobuse jsme načnuli Božkov a skloněni za sedadly jsme upíjeli, aby nás náhodou řidič nezáhledl a nechtěl se osvěžit též. Vzhledem k ledovce na uklouzané silnici by další jízda mohla být dramatičtější!

         Letos jsme se rozdělili na dva týmy. B-tým, který šel ze Svratky, já-stařec a můj doprovod Luděk s bolavou nohou. A-tým, Vašek, Kája a Ríša startoval z Nového Města na Moravě. Tato silná trojka si stěžovala, že jim pochod nestěžuje alespoň metr sněhu na pláních, tak, jak tomu bylo vloni!

         Petr měl taky problémy s nohou, tak nás „zajišťoval“ z chaty!

 

         Ve Svratce jsme s Luďkem zašli na startovní pivko, Luděk si dal tři 12°Rychtáře a já dvě řezaný. Pak jsme vyrazili do noci.

         Na silnici byly ve sněhu vyjeté tři koleje od kol, na kterých se tvořila ledovka. My jsme šlapali s rozsvícenou čelovkou stále v levém „pruhu“, ale moc řidičů nás nebralo važně a museli jsme neustále uskakovat na vyhrnutý sníh při kraji! Nikdo z řidičů nechtěl moc vjíždět do namrzlých sněhových pásů! V Novém Městě na Moravě bylo mistrovství světa v biatlonu a fanoušci se vraceli do ubytoven a penzionů.

         A-tým šel od Nového Města na Moravě zase proti proudu tisíců fanoušků, kteří se vraceli z běžeckých tratí, taky zážitek! Vašek říkal, že občas musel do proudu těl píchat hůlkou, aby se ti rozchlastaní uličníci rozestoupili a A-tým mohl pokračovat vzhůru na Vlachovice, kde se kluci těšili na pivko a jako vždy i na polívku!

         Náš malý B-tým dorazil do Herálce a v hospodě to vypadalo, že jsme v Itálii! Jedinej, kdo ještě trochu mluvil česky, byl poletující číšník! Dali jsme si po dvou 11°Litovelech a mazali dál směr chata! Na cestu jsme měli mimo ostrého Božkova ještě termosku a v ní byl čaj-rum!

         Silnice se po půlnoci vyprázdnila a občasný průjezd auta nás už nějak nevzrušoval, většinou bylo ticho, do kterého se snášela mrznoucí mlha. Začala pochodová pohoda s čajíčkovými zastávkami a s rumíkovou tečkou!

         Když jsme byli „před Cikhájem-za Cikhájem nikdo nesmí stát“ začal nám volat Ríša, jak jsme na tom? Nakonec už nás čekala jen cesta k lesu a lesem.

         A-tým dorazil na chatu asi 45 minut před námi, my přesně v 02:20!

 

         Jen jsme si tak trochu lokli píva a mazali jsme znaveni do pelechů! Z asfaltu jsme měli s Luďkem omlácený klouby prstů u nohou a tak to byla úleva!

         Ríša šel už druhou noc spát ven!

 

         Moc jsme toho nenaspali! Od rána se točilo pívo, hrálo se a zpívalo. Klucí postavili uprostřed Strže „mužství“ v nadživotní velikosti (větší než dospělý chlap!) a šli sjíždět na bobech hráz (10 až 12 metrů držkopádů!)!

         Mezitím přišel na chatu Marek, takže nás bylo 7!

 

         Veseleníčko pokračovalo! Malý vrchol byl, když jsme odpálili na hlavičce „mužství“ silvestrovský ohňostroj!

         Hraní a povídání pokračovalo přes půlnoc! Ríša šel znovu spát na sníh!

 

         V neděli ráno v 07:05 vstával Ríša, najedl se a mazal k autu, protože byl domluvený s kamarádem-lezcem na ledopád do Víru, kde spolu slézali stěnu.

         Pak se probudili Kája a Vašek s Luďkem, potom Petr a Marek.

 

         Luděk posnídal klobásu, Vašek rum a studánkovou vodu a vyrazili k autu. Luděk zavezl Vaška do Žďáru na vlak do Brna a jel domů.

         Po obědě odcházeli Marek s Kájou směr Praha a okolí! Před tím jsme trochu poklidili chatu.

         Zůstal jsem sám a stále jsem něco doklízel, připravoval dřevo, dal jsem dva rumy a NP 2013 byl za námi!

         Před půl třetí se vrátil Ríša z ledopádu a naložili jsme věci do auta. Já šel pěšky a Ríša měl problémy v ledovém korytě za potokem, aby vyjel!

 

         Jó, těch 60 piv v soudku vyšlo skoro přesně, jen se ještě otevřela jedna petka! Rum jsme všechen nevypili, ale slivovici ano!

 

         NP 2013 se povedl, nikdo se neztratil, nikdo se neupil, ani neutopil, ikdyž Kája, Vašek a Ríša zalézali dírou v ledě do rybníka po krk! Moc pěkný! Když jsem byl mladej, taky jsem takhle blbnul! Teď už je jenom jistím rumem u díry v ledu a přilévám jim do ledové vody teplou vodu  z ešusu! Cha, cha!

 

         To byl Noční přechod 2013 a celkem už 30.ročník. Jinak NP se celkem šlapal víc než 30x, protože se chodilo některý rok 2x – jednou mladíci a podruhé páprdové s mladíky! Letos jsem tam byl jedinej páprda já!

 

         Jelikož to byla zase veliká smršť a zpíváníčko, tak se všichni těší na NP 2014!

 

                                                                            k.

        

Příspěvek byl publikován v rubrice Karlův blog, Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.