Můj sólový NP 2012 – Čtvrtek 16.2.

Pohled z bezpečí chaty na ostrý NP 2012 17.2.

Můj sólový Noční přechod 2012 – Čtvrtek 16.února a ostrý přechod mladých chlapáků z pátka 17.února na sobotu 18.února!

(29.ročník Nočních přechodů)

Ve čtvrtek jsem vyrazil na autobus do Ždírce nad Doubravou – v 15:17. „Opět“ byla kalamita! Mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem byla ucpaná silnice a v té zácpě vězel i „můj“ autobus!

Čekal jsem na něj do 15:50 a pak jsem přešel na druhou stranu silnice, abych stihl autobus opačným směrem do Brodu v 15:55.

Z Brodu jsem vyrazil vlakem do Žďáru nad Sázavou. V nádražní hale ve Žďáře bylo plno lidí, tak jsem se procházel venku na zastávce. Občas jsem upil z placky a přemýšlel jsem, co mě asi čeká v divočině?

Z autobusu jsem vystoupil ve Stržanově v 18:30 a vesele jsem šlapal po prohrnuté silničce přes vesnici. U posledního domku má „radost“ skončila a začal Klondyke! Ale, o to tady přece jde, že ano?! Žádné procházení, ale pěkně si máknout a užít si Kanadu!

Sněžnice jsem neměl, jen hůlky, botky meindlovky a návleky – klasika.

Chvíli jsem hůlkama ohmatával domnělou cestu, ale ta brzy zmizela! Svítily hvězdičky, občas proplul nějaký mráček a naštěstí nebyl vichr, jako předešlé dny!

Narážel jsem na stopy, které šly mým směrem, ale hlavně jsem je ztrácel.

Pořád bylo sněhu vysoko nad kolena, ale byl kyprej, tak to šlo!

Ale ouha! Najednou jsem spadl do sněhové záplavy typu „Hrnečku, vař!“

Vlevo, vpravo, dopředu bylo sněhu do pasu! Slovo „zpátky“ neznám a srubová chata byla na sever!

Nohy zvedat nešly, tak jsem se tím bílem „protlačoval“ vpřed velice zvolna! Za chvíli mi hořely plíce, tak jsem dělal časté přestávky a když jsem se rozdýchal, lehce jsem opřel slivovici o jazyk. (Letos mi bude 60 let a moje 82-letá maminka si myslí, že bych už měl mít rozum!)

Přicházel jsem k remízku s několika chatami a koukám, jestli se budu víc propadat vlevo, nebo vpravo od stromů a keřů?!

Jeden keř se mi nezdál! Když se pohnul a ztěžka se prodíral ke mně, říkal jsem si:“To je ten magor, jehož stopy jsem občas viděl! Proč nesedí doma?!“ – Byl to myslivec s puškou v pohotovosti! Taky nečekal stejného troubu v bílé potopě! Pozdravili jsme se.

Prohlodával jsem se sněhem až pod hráz Strže. Potom jsem se vyškrábal na hřeben hráze (Ani chvilku jsem nepřemýšlel o tom, že bych šel zkratkou přes sněhem zasypaný led!). Po několika desítkách metrů jsem musel sestoupit pod hráz, protože na hrázi ležela bříza a zase zpět nahoru!

Došoural jsem se k chatě lehce upocen ve 20:00! 3km jsem šlapal 1,5h.!

Na chatě bylo 0°C a venku –9°C (chata se přes den vyhřála sluníčkem).

Vzal jsem kýbl a vyrazil do lesa ke studánce – Bohužel jsem ji nenašel, byla pod příkrovem sněhu, tak, jako všechno kolem!

Naštěstí jsem měl ve sklípku železnou zásobu píva, protože jít zpátky s rýčem hledat studánku se mi opravdu nechtělo!

Topil jsem a topil, komín netáhl a netáhl a tak i po hodině mého úsilí bylo na chatě stále 0°C!

V poloklimbavém stavu jsem se dostal až do páté hodiny ranní a pak jsem teprve zul botky a vlezl pod deku. Spal jsem do 07.h.

Zdenda (Karlovy Vary) si, Bohužel, natrhl lýtkový sval a tak jsem letošní 1.večer a noc prožil sám.

§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§

Pátek 17.února 2012 – na chatě je +16°C a venku +4°C – lehká obleva!

Poprchává, chumelí a stále dokola! Našel jsem s pomocí rýče studánku a čaj s rumem a polívka jsou opravdu k nezahození!

Jelikož jsem si před pár týdny lehce vyvrátil levé koleno (naštěstí mi ho pan Svoboda – masér a lečitel dal do provozuschopného stavu) a pořád si s ním nejsem jistej, musel jsem neustále přemýšlet, jestli zvládnu těch ostrých 20km z Nového Města na Moravě zpět na chatu?! Viděl jsem to stále mizerněji, zvláště po včerejším prodírání se do půl pasu sněhem!

Bylo mi jasný, že z Nového Města to bude ještě horší, nehledě na vyšší nadmořskou výšku! Navíc mladí kluci (31 – 33 let, dva z nich jsou stěnolezci a ledopádolezci – Ríša jel pár dní po NP do Alp!) budou chodit pochybnými zkratkami, což se nakonec i stalo!

Zdravý rozum mi říkal, že budu chlapákům na obtíž! Rozhodl jsem se, že Velký Noční přechod nepůjdu, stačily mi ty 3km!

Ríša volal, že se blíží autem k vesnici, tak jsem mu vyrazil na běžkách naproti. U auta jsem do ruksaku nacpal 6ks 1,5l Zlatopramene. Ríša si nazul sněžnice a táhl na bobech další 4 balení pív. Na na chatu jsme vyrazili v 15:30 a jelikož bylo prošlápnuto běžkami, zvládli jsme cestu v pohodě s několika přestávkami.

Na chatě už bylo milo, pívo, rum, zelená a domácí slivovice.

Před 18.hodinou dorazili Kája s Markem od Prahy. Marek přitáhl dva 5l soudky Krušovic.

Ríša s Kájou vyrazili v 19:15 na Žďár, kde je čekal Vašek, který přijel od Brna.

Na Nové Město vyrazili mladí a zdatní Ríša, Kája a Vašek.

My s Markem jsme to jistili z chaty! Popíjeli jsme Krušovice (panáky vůbec). Marek hrál blues a probrali jsme vše od dětí až po můj odchod na podzim letošního roku do předčasného důchodu! Taky jsme si pustili z Markova Tabletu asi 12 písniček Tommyho Emmanuela, takže byl i koncert kytarového mága!

Ríša hlásil kolem 22.h. z Vlachovic, že silnice z Nového Města byla zasypaná sněhem a šlo se jim těžko, takže dál do kopců to bude jen a jenom „lepší“, což se nakonec i vyplnilo! Klucí si dali 12°-ku a dršťkovou polívku a vyrazili na Sklené! Ríša odhadoval příchod na chatu mezi 02. až 03.h.

Sklené se jim podařilo „trefit“ na 2.pokus přes Tři Studně. Šlapali taky do půl pasu ve sněhu, občas ve stopách sněžných skůtrů, ty je ale sváděly ze směru!

Při přelézání jednoho plotu si Vašek pochroumal ukazovák pravé ruky, takže měl po příchodu na chatu „krásný fialový prsten“!

Cesta byla krutá a kluci se stále propadali a váleli v závějích!

Marek šel spát v 01:15.

Já jsem v polobdělém stavu vydržel až do příchodu týmu NP 2012. Měl jsem stálou starost o oheň, však to znáte!

Na chatu chlapi dorazili v 03:50! Chvíli „balancovali“ s ruksaky po chatě a pak se začali svlékat do naha! Byli durch zpoceni a zvenku promočeni! Vašek si šel do sněhu opláchnout obličej a odřel si nos! Pojedli, lehce popili a těsné po 5.h. ranní šli spát k Markovi do podkroví.

Ríša šel spát ven do sněhu! Měl jen trenky a košili, samozřejmě Žďárák, spacák a karimatku. Když se ráno vysunoval ze spacáku, sedl si v trenýrkách do louže z ledového sněhu, která se pod ním vytvořila!

Sobota dopoledne byla srovnávací. Dostal jsem echo, že by měl na pár hodin dorazit Luděk. Přišel ve 13:15 a to bylo velké překvapení. Zahráli jsme pár písní a v 17:30 odešli Marek s Luďkem k autům. Zůstali jsme sami. Ríša, Kája, Vašek a já.

Na chatě byla zpěvná nálada a najednou bylo nedělní ráno. Ještě kolem 4.h. ranní jsem byl venku kontrolovat Ríšu při jeho druhém „širáku“, jestli žije? Klouzalo to a málem jsem na něj přepadl!

Ranní pívo, panáky – jen Ríša nepil, jelikož řídil.

V 09:45 jsem nazul sněžnice a vyrazil naproti Růžence k autobusu. Cestou zpět už kluci stáli u auta, Růženka si navlékla druhé sněžnice a rozloučili jsme se. Kluci odjeli do Žďáru, kde nastoupil na vlak do Brna Vašek a Ríša s Kájou vyrazili ve směru na Prahu, Ríša na hájenku u Krátké Vsi a Kája na Dymokury.

My jsme s Růženkou začali týdenní dovolenou, nejdřív ovšem bylo velké uklízení chaty!

Další popis NP 2012 sepsal Kája, přímý účastník ostrého pochodu z Nového Města a je zde v blogu.

Na 30.ročník NP 2013 tu padaly návrhy, aby byl nezapomenutelný, ale to letošní ročník bude taky!

Tak třeba:

1/Sobí spřežení a sáně

2/Ruské motorové sáně

3/Hakl s protiletadlovým dvojčetem

4/T34

5/TYGR s 88mm kanonem a občas vystřelit

6/Nechat se vystřelit postupně z katapultu z Nového Města a zkusit otevřít padák nad chatou!

A to je závěr NP 2012!

Karel (*1952)

Příspěvek byl publikován v rubrice Karlův blog, Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.